poniedziałek, 28 października 2013

Arcydzięgiel litwor, dzięgiel lekarski, arcydzięgiel lekarski + konkurs

Opis:

Arcydzięgiel litwor zwany inaczej dzięgiel wielki, dzięgiel lekarski, arcydzięgiel lekarski, archangielski korzeń, anielskie ziele, anielski korzeń, angelika, Ziele Ducha Świętego, litwor. Dość duża roślina z rodziny baldaszkowatych, dorastająca nawet do 3 metrów wysokości. Naturalnie występuje w środkowej oraz północno-zachodniej Europie, jednak uprawiany jest w całej. Należy do grupy roślin dwuletnich. Kwiaty są małe, w kolorze żółto-zielonkawym, pojawiają się na szczytach łodyg i zebrane są w kwiatostany w kształcie kuli. Po okresie jego kwitnienia pojawiają się małe owoce, które trzymają się słabo i bardzo łatwo spadają na ziemię. Liście, które w pierwszym roku składają się na całą roślinę, są sporych rozmiarów, umieszczone na długich ogonkach, odziomkowe i dwu- lub trójpierzaste. Korzonki i kłącza tej rośliny mają kolor brunatny z zewnątrz, ale w środku są białe gąbczaste. Dzięgiel ma silny aromat i intensywny zapach roznoszący się po całym ogrodzie.

Uprawa:

Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu w sierpniu. Ziemia pod uprawę nie powinna być jałowa, ale przepuszczalna i o dobrej strukturze.

Zbiór i Konserwacja:

Do celów leczniczych używany jest korzeń rośliny. Zbieramy je jesienią w drugim roku uprawy. Na początku pozbywamy się części roślin, które wystają powyżej 10cm nad ziemię. Korzenie delikatnie wyciągamy z ziemi, po czym oczyszczamy je z ziemi, myjemy i przecinamy wzdłuż. Temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się suszenie powinna wynosić około 35-40 stopni Celsjusza. Zioła bardzo wolno ulegają procesowi schnięcia. Zbieranie tej rośliny, szczególnie w upalne dni, może powodować alergie (wysypka na skórze), dlatego nie powinny tego robić osoby wyczulone pod tym względem.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Do celów przyprawowych wykorzystuje się do produkcji likierów ziołowych i wyrobów cukierniczych.

Właściwości i działanie lecznicze:

Roślina ta jest bardzo bogata w różne środki lecznicze. Zawiera między innymi: garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne, flawonoidy i sole mineralne. Arcydzięgiel pobudza wytwarzanie interferonu, który znacząco wpływa na odporność organizmu. Ponadto roślina ta bywa stosowana do poprawienia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, podwyższając ilość wytwarzanych enzymów trawiennych. Łagodzi bóle brzucha oraz wzdęcia. Zwiększa łaknienie oraz ma właściwości moczopędne. Działa uspokajająco, a olejek z tej rośliny wykazuje właściwości bakteriobójcze. Przyjęcie za dużej dawki bardzo często powoduje efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego.

Kwitnienie:

Arcydzięgiel kwitnie w miesiącach od maja do lipca.

Uwagi:

W średniowieczu roślina arcydzięgiel uchodziła za skuteczny środek usuwania "trucizn" z organizmu ludzkiego.


Chciałabym zaprosić wszystkich na rozdanie u niissley90 Klik
Oto nagroda: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz